×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران:تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صمت، سبب ایجاد یک تقابل بین واردات و تولید خواهد شد

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص ابهامات درباره تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی با بیژن پناهی زاده معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و دکتر کاظم دلخوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

بیژن پناهی زاده در آغاز با اشاره به کارکرد وزارت بازرگانی و صنایع و معادن سابق، گفت: در آن وزارت خانه ها تصمیمات جزیره ای گرفته می شد به این صورت که یک وزارت خانه از بخش تولید و یک وزارت خانه از بخش واردات و صادرات حمایت می کرد. در آن زمان به دلیل ماهیت کار هر وزارت خانه، تصمیم گیری هایی صورت می گرفت که این تصمیم گیری ها با هم تداخل پیدا می کرد و سبب بروز مشکلات زیادی می شد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات در آن زمان در حوزه تولید کنندگان بود زیرا احتیاج داشتیم در یک برهه زمانی تولید بتواند به فعالیت خودش ادامه دهد و با وارد نکردن کالاهای غیر ضرور، از تولید حمایت کنیم. این دغدغه به خوبی توسط قانون گذاران شناسایی شد و وزارت صنایع و بازرگانی با یکدیگر ادغام شدند و یک وزارت خانه منسجم که کار واردات و صادرات و همچنین تولید را انجام می داد، تشکیل شد.

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ضمن اشاره به تحریم ها، اظهار کرد: فشارهای برخی از کشورهای غربی و مشکلاتی که در اقتصاد ایجاد شد، باعث شده است برخی گمان کنند، با جداسازی بازرگانی می توان برای حمایت از مردم بهتر قدم برداریم و نیازهای ایشان را برطرف کنیم.

وی اضافه کرد: معتقد هستیم با تشکیل معاونت های ویژه در وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی که اختیارات لازم را داشت، همان اقدامات وزارت بازرگانی انجام شود. تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صمت، سبب ایجاد یک تقابل بین واردات و تولید خواهد شد زیرا محور وزارت بازرگانی در جهت واردات است. اینکه کلیات این قانون در مجلس تصویب شده است، به دلیل فشار برخی از نمایندگان بوده که علاقه داشتند واردات افزایش یابد.

پناهی زاده با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اینکه تمرکز و اختیارات بیشتری داشته باشد، می توان سازمان تنظیم بازار را زیر مجموعه ریاست جمهوری قرار دهیم، تصریح کرد: با این اقدام، تمام وزارت خانه ها از تصمیمات سازمان تنظیم بازار تبعیت خواهند کرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false