×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
گزارش روز صنعت و معدن استان فارس

خداداد غریب پور، شامگاه چهارشنبه در آئین گرامیداشت روز صنعت و معدن در شیراز افزود: این پروژه یک پروژه یک و ۲ دهم میلیارد دلار سرمایه گذاری با حدود ۲ هزار فرصت شغلی مستقیم است که ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم را دارد که امسال به ظرفیت کشور افزوده خواهد شد.

او ادامه داد: پروژه آلومینیوم جنوب جزو پروژه‌هایی است که استان فارس را در تولید این فلز استراتژیک متحول خواهد کرد.

وی، با اشاره به افزایش ۶ درصدی مصرف آلومینیوم در کشور طی ۲ سال گذشته تصریح کرد: از سرمایه گذاران استان دعوت می‌کنیم که در زمینه تولید پودر آلومینا که نیاز اصلی واحدهای تولید آلومینیوم است، سرمایه گذاری کنند.

غریب پور اظهار داشت: آلومینیوم جنوب به تنهایی نیاز به ۶۰۰ هزار تن پودر آلومینا دارد که باید از خارج از کشور وارد شود که این یک ظرفیت خوب برای سرمایه گذاری است.

وی، با اشاره به وجود سه و نیم میلیارد دلار پروژه نیمه تمام در حوزه صنایع معدنی در کشور افزود: یکی از سیاست‌های ایمیدرو اتمام سریع این پروژه است که از جمله می‌توان به آلومینیوم جنوب اشاره کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: پروژه آلومینیوم جنوب ظرف پنج ماه گذشته ۲۶۲ میلیارد تومان اعتبار گرفته که روز گذشته و به دنبال سفر اخیر معاون اول رئیس جمهوری به فارس، بنا شد کنسرسیوم بانکی یک هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار این پروژه قرار دهد.

غریب پور، با اشاره به سفر ماه گذشته خود به استان فارس نیز گفت: یکی از دستاوردهای این سفر تشکیل کمیته مشترک بین ایمیدرو و استانداری فارس بود که به دنبال آن ۹ هزار کیلومتر مربع پهنه اکتشافی در استان فارس به این سازمان تحویل داده شد.

وی افزود: درخواست ما این است که هرچه پهنه در استان است در اختیار ایمیدرو قرار گیرد و ما نیز از واگذاری این پهنه‌ها به بخش خصوصی به طور کامل حمایت می‌کنیم و اولویت ما نیز واگذاری به بخش خصوصی فارس است.

وی گفت: ما آمادگی ایمیدرو برای اجرای ۱۰۰ درصد پهنه‌های اکتشافی استان را اعلام می‌کنیم و امسال هیچ محدودیت منابع مالی و انسانی برای اجرای این کار بزرگ در ایمیدرو وجود ندارد چرا که یکی از محورهای اعلامی در سال رونق تولید اکتشاف است.

او افزود: از سرمایه گذاران بخش خصوصی فارس دعوت می‌کنیم که در این زمینه ورود کرده و در عرصه سنگ هماتیت به ویژه در شمال استان اقدام به سرمایه گذاری کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اظهار داشت: سیاست دولت و وزارت صمت در حوزه معدن امسال انجام ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف است.

غریب پور اضافه کرد: از پهنای یک میلیون و۶۰۰ هزار کیلومتر مربعی کشور ۶۰۰ هزار کیلومتر قابل اکتشاف است که تاکنون ۲۷۰ هزار کیلومتر آن توسط ایمیدرو اکتشاف شده و امسال ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع به این ظرفیت افزوده خواهد شد.

وی، با اشاره به اینکه ۸۰ درصد معادن کشور را معادن کوچک تشکیل می‌دهند افزود: امسال برنامه فعال سازی ۱۵۰ معدن کوچک را در کشور داریم که در استان فارس نیز هرچه معدن کوچک معرفی شود ظرفیت لازم برای فعال سازی آن وجود دارد.

در این آئین از ۶۷ برگزیده بخش‌های مختلف صنعت و معدن استان فارس شامل ۵۳ صنعتگر، هشت معدنکار، پیشکسوت و مکتشف نمونه معدنی و سه پیشکسوت و همچنین طرح‌های نمونه صنعتی تجلیل شد.

حمیدرضا ایزدی، شامگاه چهارشنبه در آیین بزرگداشت روز صنعت و معدن در شیراز افزود: جلوگیری و عدم تخصیص ارز به کالاهای لوکس و تقاضای ارز برای کالاهای غیر ضروری نیز یکی از سیاست هایی است که در شرایط تحریم دنبال می شود.

او ادامه داد: اتخاذ این سیاست فرصت را برای بخش تولید و رونق تولید فراهم کرده است.

وی، نقش بخش صنعت و معدن را در افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه موثر دانست تصریح کرد: تعامل، همراهی و همکاری تشکل های بخش خصوصی در اجرای بهتر برنامه های اقتصادی نیز می تواند کارگشا باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: سیاستی که امروز باید در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری ها اجرائی شود توجه به نظرات بخش خصوصی و تشکل ها است چرا که بدون در نظر گرفتن نظرات آنها قطعاً اجرای برنامه ها با مشکل مواجه خواهد شد.

ایزدی گفت: طی یک سال گذشته تاکنون به همت صنعتگران و معدن کاران استان و تدبیر دولت با اجرای سیاستهایی مانند تخصیص هدفمند ارز به اولویت های کشور، توقف واردات بی رویه و غیر ضروری، همکاری صادر کنندگان در اجرای برگشت ارز حاصل از صادرات، داخلی سازی بخشهایی از نیازهای وارداتی و توقف سوداگری در بازار ارز و طلا، در بخش ارزی با روند ثبات و بعضاً واقعی سازی نرخ ارز در بازار مواجه بودیم که تداوم این روند موجب توسعه در سرمایه گذاری و تسهیل امور تولید خواهد شد.

نگاه مدیران میانی فارس به تولید نیازمند تغییر است

رئیس خانه صنعت و معدن فارس هم گفت: نگاه مدیران میانی این استان به مبحث تولید و بخش خصوصی نیازمند تغییر است.

سهراب شرفی افزود: نگاه استاندار فارس به بخش خصوصی و تولید در جهت توسعه استان نگاه حمایتی است و امیدواریم این نگاه به مدیران میانی نیز تسری پیدا کند.

او ادامه داد: بخش خصوصی نیز این آمادگی و علاقه را دارد که در کنار نگرش استاندار در جهت توسعه استان گام بردارد اما وزنه سنگینی که به پای بخش خصوصی است مانع این جهش شده است.

وی اظهار داشت: در حوزه ثروت سازی و تقویت بخش خصوصی آنگونه که باید اقدامی و فعالیتی را شاهد نیستیم اما وقتی پای دریافت مالیات از بخش خصوصی و تولید به میان می آید مانند یک پرنده شکاری بر سر بخش خصوصی فرود می آیند.

رتبه فارس در پرداخت تسهیلات بانکی مطلوب نیست

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم، ضمن قدردانی از اقدامات مدیران استان به ویژه استاندار فارس در جهت رفع موانع و مشکلات پیش روی تولید کنندگان استان افزود: به رغم اینکه فارس رتبه چهارم در بحث سپرده گذاری در کشور دارد اما در پرداخت تسهیلات در رتبه ۲۸ کشور قرار دارد که جایگاه مطلوبی نیست.

جمال رازقی افزود: این مساله مشکلاتی را برای فارس ایجاد کرده و نارضایتی هایی بسیاری را در بخش خصوصی ایجاد کرده است.

وی، سهم افراد شاغل در بخش صنعت و معدن کشور را ۳۲ و چهار دهم درصد دانست و گفت: این عدد در استان فارس ۲۸ و ۶ دهم درصد است.

او اظهار داشت: سهم بخش کشاورزی نیز در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۷ از ۱۸ درصد به ۱۳ و هشت دهم رسید و بخش صنعت و معدن نیز از ۲۲ درصد به ۱۰ و نیم درصد کاهش یافته است.

در این آیین از ۶۷ برگزیده بخش های مختلف صنعت و معدن استان فارس شامل ۵۳ صنعتگر، هشت معدنکار، پیشکسوت و مکتشف نمونه معدنی و سه پیشکسوت و همچنین طرح های نمونه صنعتی تجلیل شد

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false