×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
مقیمی در جلسه بررسی مشکلات و چالش های واردات پوشاک خبر داد : توسعه کیفی برندهای داخلی و ارتقای کیفی طراحی و مد

مشکلات و چالش های واردات پوشاک با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت و نمایندگانی از تشکل های واردکننده محصولات نساجی و انجمن تخصصی صنعت پوشاک مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش شاتا، فرشاد مقیمی «معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت» با اشاره به لزوم ابلاغ سند توسعه صنعت نساجی و پوشاک خاطر نشان‌کرد: با اجرای این سند استراتژی مشخصی برای صنعت نساجی و پوشاک حاکم و راهبرد اصلی کشور در این صنعت مشخص خواهد شد.

وی با تاکید بر ممنوعیت واردات کالای نهایی پوشاک و اعمال تدابیر ویژه برای توسعه صنعت نساجی در کشور افزود: در صنعت هرکشوری واردات، صادرات و تولید صنعتی نقش مهمی دارد و ممنوعیت واردات پوشاک به منزله رد این سیاست تجاری نیست.

مقیمی سیاست وزارت صنعت، معدن وتجارت را حمایت از محصولات ایرانی ، ایجاد بستر برای توسعه کیفی برندهای داخلی وارتقاء کیفی طراحی و مد در کشور عنوان کرد و گفت: اختلاف سلیقه‌کاری بین تولیدکنندگان و واردکنندگان ناشی از برداشت‌های متفاوت از صنعت و فضای کسب و کار است که ما باید با برگزاری نشست های مشترک ، نقطه نظرات دو طیف تولید و توزیع را بهم نزدیک نماییم تا تفکرات منطقی حاکم شود.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ طرح توسعه صنعت نساجی و پوشاک را در بهم رسانی و توافق بین تولید و توزیع موثر برشمرد و گفت: اتحادیه واردکنندگان هم می تواند نقطه نظرات پیشنهادی خودرا در خصوص این سند اعلام نماید تا به زودی این صنعت برای اجرا ابلاغ شود.

مقیمی در ادامه با اشاره به شرایط فعلی کشور و ضرورت مدیریت ارزی تصریح کرد: ورود مواد اولیه تولید از برنامه‌های اصلی وزارتخانه بوده و تنها محدودیت های ارزی برای ورود کالاهای غیر ضرور و محصولات دارای مشابه داخلی با کیفیت و تولید مناسب ایجاد شده است.

وی خاطر نشان کرد: تسریع در واردات مواد اولیه با همکاری بانک مرکزی و گمرک با جدیت پیگیری شده و محدودیت ها صرفا برای برخی از کالاهای نهایی است.

وی در پایان در خصوص مشکلات مطروحه به دستورالعمل واردات پوشاک و موضوعاتی نظیر حضور برندهای خارجی درکشور توضیح داد: اصلاح دستور العمل مطابق نظر تشکل ها در دستور کار بوده و اتحادیه وارد کنندگان پوشاک نیز می‌توانند نقطه نظرات اصلاحی خود را اعلام کنند تا پس از بررسی کارشناسی اصلاحات لازم صورت گیرد.

گفتنی است، در این نشست نمایندگانی از اتحادیه واردکنندگان پوشاک با طرح موضوعاتی نظیر بازنگری در ممنوعیت واردات این محصول ، اصلاح دستورالعمل واردات پوشاک و ایجاد بستر برای حضور برندهای خارجی در کنار برندهای ایرانی، خواستار تمهیداتی برای اصلاح تعرفه و بازنگری در ممنوعیت واردات پوشاک با برندهای خارجی شدند.

تاکید بر رعایت دستورالعمل واردات پوشاک

رییس اتحادیه صنعت پوشاک نیز بادفاع از موضع تولیدکنندگان خواستار رعایت دستورالمعل واردات پوشاک از سوی واردکنندگان برندهای خارجی شد.

هاکوپیان با اشاره به مشکلات پیش روی این صنعت تصریح کرد: کشور ما در صنعت نساجی به ویژه پوشاک دارای توانمندی های بسیاری است و حمایت از این صنعت در توسعه کیفی و برندسازی ایرانی بسیار موثر است.

وی با اشاره به انتقادات مطروحه از ممنوعیت واردات و لزوم حمایت تعرفه ای ازصنعت پوشاک خاطر‌نشان کرد: براساس دستورالعمل ، برندهای خارجی‌ در صورت انتقال تکنولوژی روز دنیا و ایجاد کارآفرینی در کشور می توانند در ایران حضور داشته باشند.

رییس انجمن پوشاک تصریح کرد: در این دستورالعمل فضا برای حضور برندهای خارجی فراهم شده است .

وی در پایان با تاکید بر حمایت همه کشورهای توسعه یافته از صنایع داخلی کشورشان خاطر نشان کرد: اغلب کشورهایی که در توسعه صنایع ملی پیشرفت هایی داشته اند، محدودیت هایی برای واردات در نظر گرفته اند و این سیاست صرفا در کشور ما اتخاذ نشده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false