×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران: دولت با موضوع تفکیک و تشکیل وزارت بازرگانی وقت و منابعش را تلف نکند

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت : دولت به جای صحبت کردن و صرف انرژی در مورد تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت و معدن بهتر است به دنبال راهکارهایی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و واردات و صادرات باشد

به گزارش روابط عمومی خانه صمت ایران، سید عبدالوهاب سهل آبادی رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به معایب تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن گفت: در یک مقطع زمانی دولت وقت به دنبال این بود که وزارت بازرگانی و صنعت و معدن را جدا کند. در آن زمان اکثر فعالان اقتصادی معتقد بودند این تفکیک به نفع کشور نمی باشد زیرا سابقه نشان داده وزارت بازرگانی یک وزارتخانه ی بزرگ با شرکت ها و زیر مجموعه های عریض و طویل خواهد بود. امروز هم مدتی است تفکیک این دو وزارتخانه بر سر زبان ها افتاده که باز هم مخالف هستیم زیرا ادغام این دو وزارت خانه به این دلیل صورت گرفت که هم هزینه های دولت و نیروی انسانی کاهش پیدا کند و هم اینکه چابکی و هماهنگی در اتخاذ تصمیمات و اقدامات اقتصادی دولت بیشتر شده و تناقضات و تعارضات بین تولید و تجارت به حداقل برسد و این همان تجربه کشورهای موفق تر از ما بوده است.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به این موضوع که جداسازی تاثیر ویژه ای در تنظیم بازار ندارد، بیان کرد: باید مدیریت دولت در بخشهای اقتصادی بهبود پیدا کرده و هماهنگ تر شود و دولت به جای صحبت کردن و صرف انرژی در مورد تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت و معدن بهتر است به دنبال راهکارهایی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و واردات و صادرات و مسایل ارزی و تامین مالی بنگاهها باشد . اصرار بر این کار جز اتلاف منابع مالی و وقت کشور و اضافه شدن هزینه های جاری دولت عایدی نخواهد داشت.

شنیده ام که برخی منتقدین دولت می گویند چون دولت در برطرف کردن مشکلات اقتصادی ناتوان است، با این تفکیک می خواهد تا مدتی فکرها را درگیر وزیر و وزارتخانه جدید کند و مطالبه گری مردم از دولت کاسته شود! هر چند با این نگاه چندان موافق نیستم ولی معتقدم در این مقطع زمانی نباید با به هم ریختن ساختارهای فعلی، وقت را تلف کرد ولی می توان با بازبینی جدی در فرآیندها و بروکراسی اداری حاکم بر ادارات متولی اقتصاد و اصلاح شیوه تصمیم گیری و نحوه انجام کارها، هم در تصمیم گیری ها همگون تر و چابک تر عمل کرد و هم در این وانفسای کمبود درآمدهای کشور، خرج بیهوده برای بیت المال نتراشید.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false