×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
گزارش مربوط به نحوه فعالیت و عملکرد کمیسیون حقوقی قضایی خانه صمت ایران (دهمین جلسه – استان گیلان)

کمیسیون حقوقی و قضایی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران طی جلسه مورخ ۱۲/۴/۱۳۹۷ براساس ماده ۳۰ اساسنامه خانه صنعت، معدن و تجارت ایران که به تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده از نمایندگان معرفی شده توسط خانه های صمت استان ها که دارای تحصیلات و سوابق مرتبط کاری در حوزه حقوق و قضا می باشند با ۴ نفر هیأت رئیسه آقایان
دکتر محمودی رئیس کمیسیون حقوقی قضایی، پور نصیری نائب رئیس اول، رحمان سالاری نائب رئیس دوم و عرب ساغری دبیر
و در مجموع با ۱۱ نفر عضو تشکیل گردیده است.

جلسات کمیسیون مطابق برنامه پیش بینی شده و هر دو هفته یکبار در استان تهران یا دیگر استان های کشور بنا به تشخیص اعضاء برگزار می گردد که در هر جلسه موارد جمع آوری شده توسط خانه های صمت استان ها از مشکلات و مسائل واصله واحد های صنعتی و تولیدی که به نحوی مانع از ادامه فعالیت ایشان گردیده یا در انجام فعالیت آنان اختلال ایجاد نموده، در دو غالب فوری و عادی طرح، بررسی و تصمیم گیری می گردد و در پی آن اقدامات مصوب به انجام می رسد.

لازم به ذکر است نمایندگانی از حوزه قضایی، ادارات، سازمان ها و ارگان های دولتی ذیربط بنا به درخواست اعضاء تشخیص و دعوت رئیس یا دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی در جلسات مرتبط حضور بهم می رسانند.

در پی موارد مطروحه دهمین نشست کمیسیون حقوقی و قضایی خانه صمت ایران در مرداد ماه سال جاری، با حضور مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان در حقوق عامه، رئیس و اعضای کمیسیون حقوقی قضایی خانه صمت ایران، هیأت مدیره خانه صمت ایران و هیأت مدیره خانه صمت استان گیلان و جمع کثیری از مدیران واحدهای صنعتی استان، با هدف بررسی و رسیدگی به مشکلات بانکی و حقوقی و قضایی واحدهای صنعتی گیلان در شهرستان لاهیجان برگزار شد.

در این جلسه بیش از ۱۰ مورد از مشکلات بانکی، بیمه ای، مالیاتی، قضایی و… واحد های صنعتی و تولیدکنندگان با حضور مدیران عامل واحدهای صنعتی و تولیدی و نمایندگان آنان طرح و بررسی و دستورات و اقدامات مقتضی برای حل و فصل آن توسط کمیسیون حقوقی و قضایی صادر گردید که تا حصول نتیجه نهایی توسط کمیسیون پیگیری می گردد.

 

 

               شرح جلسه:

در این جلسه رییس و دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی خانه صمت ایران با اعضای هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان بر تلاش در راستای ایجاد تعامل و همسویی بخش تولید و صنعت با دستگاه قضا تاکید نمودند.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی خانه صمت ایران در این دیدار با اشاره به نقش قوه قضائیه در حمایت های قانونی از تولید و صنعت گفت: هم اکنون کشور در شرایط سخت جنگ اقتصادی قرار دارد و این در حالی است که قوانین بسیار ارزشمندی در راستای حمایت از تولید ملی وجود دارد ولی بدلیل عدم آگاهی و بهره مندی صنعتگران به عنوان ذینفعان از بسیاری از این قوانین، قادر به دفاع از تولید داخلی نبوده ایم.

 ایشان در ادامه افزودند: تبعات منفی این مقوله باعث صدور احکامی شده است که در نهایت سبب ساز ضربه بر پیکره صنعت کشور بوده است.

دکتر محمودی با اشاره به ضرورت شناخت قوانین، بر لزوم ایجاد حلقه اتصال بین خانه های صمت استان ها و دستگاه قضا تاکید کرد و گفت: به این منظور دهمین جلسه کمیسیون تخصصی حقوقی و قضایی خانه صمت ایران در استان گیلان برگزار گردید تا از ظرفیت های موجود برای تقویت تولید و اشتغال استان بهر ه مند شویم.

               مدیرکل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز در این نشست با اشاره به اینکه نباید همه چیز قضایی شود، گفت: بازرسی و مطالبه گری یکی از وظایف قوه قضاییه است و همه تلاش ها برای حل مشکلات مردم است.

سید علی رفاهی از صنعتگران خواست قوه قضاییه را پناهگاه خود بدانند و حل مشکلات خود از طریق قانون و مراجع قانونی را پیگیری کنند. وی افزود: کمیته قضایی در حمایت از تولید و صنعت زیر نظر رئیس کل دادگستری ها در استان ها تشکیل شده که به مشکلات این بخش رسیدگی می کند.

دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی خانه صمت ایران در ادامه این دیدار با اشاره به انجام هماهنگی های لازم جهت حضور آقای دکتر رفاهی مدیرکل محترم مشارکت های مردمی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و مشاور دادستان کل کشور برای حضور در گیلان تصریح کرد: در این راستا به منظور بهره مندی از توانمندی و حمایت های مقامات دادگستری استان گیلان هماهنگی های لازم با آقای اللهیان قائم مقام محترم رئیس کل دادگستری استان گیلان و دبیر ستاد پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستگاه قضا و آقای دکتر آقایی معاونت محترم پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان، آقای سبحانی معاون محترم دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان در حقوق عامه و حجت الاسلام والمسلمین میرمحمدی معاونت محترم رئیس کل دادگستری استان در امور شوراهای حل اختلاف گیلان انجام شده است.

احد عرب ساغری با ابراز خرسندی از دیدار با مقامات قضایی استان گیلان تصریح کرد: امیدواریم با حضور ارزشمند ایشان در دهمین نشست سراسری کمیسیون حقوقی و قضایی خانه صمت ایران در استان گیلان شاهد حمایت های دستگاه قضا در تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی و مبارزه با مفاسد اقتصادی باشیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false