×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ اسفند - ۱۳۹۷  
it is true
true
true
آرمان خالقی عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران: تولیدکننده معجزه نمی‌کند

آرمان خالقی، عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: با توجه به اینکه نخستین واکنش مردم در شرایط افزایش قیمت‌ها، افزایش شدید تقاضا و خالی کردن بازار است و این تقاضا مصنوعی است، پیش‌بینی می‌شود بازار با یک افزایش و کاهش شدید تقاضا روبه‌رو شود که البته نشانه‌های آن دیده شده است.
وی با اشاره به اینکه نرخ مواد اولیه که اساس کار تولید است، افزایش یافته و نباید از تولیدکننده انتظار معجزه داشت، به ایسنا گفت: تولیدکننده نمی‌تواند با مواد اولیه گران محصول ارزان تولید کند. برای مثال، به دلیل نوسان‌های قیمتی که در پتروشیمی، ورق آهن و سایر نهاده‌های اولیه تولید در تمام بخش‌ها اتفاق افتاده، نمی‌توان محصول نهایی را افزایش نرخ نداد.
وی درباره نتیجه این تغییرات بر تقاضا اظهار کرد: با وجود اینکه تقاضا مشکل پیدا کرده نگرانی بیشتر درباره واکنش اقتصادی مردم است؛ چراکه با شنیدن گرانی، نخستین واکنش مردم افزایش شدید تقاضاست و خالی کردن بازار. این افزایش تقاضا مصنوعی است و پس از گذشت حدود دو ماه افت شدید می‌کند چراکه قدرت خرید مردم در اصل پایین است. بنابراین، پیش‌بینی می‌شود بازار با یک افزایش و کاهش شدید تقاضا روبه‌رو شود که افزایش اکنون دیده می‌شود زیرا مردم هر چه اندوخته‌اند را به کالا تبدیل می‌کنند.
خالقی درباره تاثیر این نوسان‌های بازار بر جریان تولید گفت: وضعیت بازار تاثیر خود را بر تولید نیز می‌گذارد زیرا تولیدکننده نیز ناچار خواهد شد تولید خود را کاهش دهد و در صورت توان، مواد اولیه بیشتری بگیرد چراکه اولویت تولیدکننده این است که تا جایی که می‌تواند برای خود مواد اولیه دپو کند. این در حالی است که در دنیا همه مواد اولیه را به فروش نزدیک می‌کنند اما در کشور ما هر کس مواد اولیه دارد، نمی‌فروشد زیرا نگران جایگزینی آن است و در نتیجه، به‌ویژه با تغییرات ارزی اخیر با بازاری سردرگم و مبهوت روبه‌رو خواهیم بود.
وی افزود: علاوه‌بر این، در دو ماه گذشته شاهد گرانی بودیم که اگر جلوی آن گرفته نشود، گرانی به تورم تبدیل شده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. افزایش تورم مصرف، تورم تولید و رکود بازار اقتصاد را به سمت رکود تورمی هدایت می‌کند و این موضوع برای کشور بسیار خطرناک است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false