×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ اسفند - ۱۳۹۷  
it is true
true
true
قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران: وزارت صمت ستاد بحران تحریم های خودرو را تشکیل دهد

آرمان خالقی، عضو هیئت مدیره خانه صنعت ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان در خصوص اجرایی شدن تحریم های آمریکا از فردا که بخشی از آن به صنعت خودروسازی کشور بازمی گردد، گفت: برای عبور موفقیت آمیز از این برهه زمانی بنگاه های اقتصادی و صنعتی باید از سوی دولت حمایت ویژه شوند زیرا چنین شرایطی از لحاظ حقوق اقتصادی فورس ماژور یا اورژانسی نامیده می شود که در آن حالت باید به حمایت ویژه از تولیدکننده داخلی پرداخته شود.

این فعال صنعتی به محدودیت های ایجاد شده بر بازار خودروی ایران مبنی بر فروش، عرضه یا نقل و انتقال کالاها یا خدمات مورد استفاده در ارتباط با بخش خودروسازی ایران اشاره کرد و گفت: تولید خودرو از صنایعی است که بر لبه تکنولوژی حرکت می کند. هرچند ما در این صنعت از تکنولوژی روز فاصله داریم اما نسبتا از آن بهره می بریم و سیستم های هوشمند و قطعات الکترونیک را در خودروهای ایرانی مورد استفاده قرار می دهیم اما متاسفانه کشور هنوز توان تولید این سیستم ها را ندارد.

خالقی با اشاره به این نکته که تنها چند بنگاه در جهان می توانند این سیستم ها را تولید و به خودروسازان عرضه کنند، اظهار داشت: تحریم ها دست ما را از خرید این سیستم ها در این بنگاه ها کوتاه می کند و همین امر باعث می شود دو راه پیش روی خودروسازان ایرانی باشد که یا از خیر تولید خودروهایی که قلب آنها با سیستم هوشمند هست بگذرند یا تغییرات کلی در نحوه کارکرد خودرو ایجاد کنند و نوع تولید خودروها را با توجه به شرایط جدید مانند دوره های قبل تغییر دهند.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت ایران با یادآوری دوره تحریم های گذشته آمریکا علیه ایران در صنعت خودروسازی که از سال ۱۳۸۹ اعمال شده بود، عنوان کرد: در آن زمان ما خودروها را بدون ایربک تولید می کردیم زیرا در تامین ایربک دچار مشکل بودیم و حالا نیز چنین شرایطی بر سر راه داریم.

خالقی با تاکید بر اینکه از فردا باید خودروسازان ما به صورت جدی برای دوران تحریم ها تصمیم گیری کنند، خاطرنشان کرد: این تصمیم گیری ها باید دارای سرعت باشد و در جایی که امکان داخلی سازی قطعات را داریم همکاری میان خودروسازان و سازندگان قطعات داخلی افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه در این زمینه نقش وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور ایجاد ارتباط بدون مشکل بین خودروسازان و سازندگان قطعات داخلی بسیار مهم است، تصریح کرد: لازم است این وزارتخانه ستادی با عنوان ستاد بحران یا شورای کاربردی و راهبری در حوزه خودرو ایجاد کند و از تمامی ذینفعان بخواهد تا در آن شرکت داشته باشند و برای عبور از دوران تحریم ها در زمینه خودروسازی این ستاد فعالیت ویژه داشته باشد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false