×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۴ اسفند - ۱۳۹۷  
it is true
true
true
فراموشی بدهکاران غیرمولد در سایه استمهال

به گزارش حامد شایگان خبرنگار خبرگزاری موج، کمبود نقدینگی مهمترین مشکل صنعتگران و کارآفرینان در سال های گذشته بوده که با افزایش رکود و تحریم ها دولت شرایط تسهیلات گیری برای بنگاه ها را تسهیل کرد اما در این مسیر مشکلاتی به وجود آمد که نه تنها برخی تولیدکننده ها زمین گیر شدند بلکه بانک ها نیز با چالش های مواجه شدند که با تازگی راهکارهای برای حل آن ارائه شده است. به طوری که مهدی افتخاری، دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع‌رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه درباره اقدامات قوه قضائیه در حمایت از کالای ایرانی گفت:۸۰ درصد پرونده‌هایی که علیه بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط تشکیل شده، در جلسه مصالحه به استمهال و صلح منجر شده آن در حالی است که در گذشته وقتی چک یک تولیدکننده یا صنعتگر پاس نمی‌شد یا بانکی مطالبات خود را وصول نمی‌کرد، به‌راحتی با درخواست فرد یا نهاد طلبکار، رئیس یک کارخانه یا کارگاه تولیدی ممنوع‌الخروج می‌شد.

این  موضوع در راستای حمایت از کالای ایرانی است اما آیا برای افرادی که به نام تولید تسهیلات دریافت کرده اند و امروز جز بدهکاران بزرگ بانکی هستند اقدامی انجام شده است؟

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران در گفتگو با موج ضمن اشاره به اینکه فشار اقتصاد ایران به شرکت های شناسنامه دار تولیدی است گفت: برای نمونه امروز اگر اندازه اقتصاد کشور ۵۰۰ میلیارد دلار است براساس محاسبات سازمان امور مالیاتی، باید نزدیک به ۷۵ میلیارد دلار سالانه مالیات پرداخت شود؛ اما امروز دولت ۱۰۰هزار میلیارد تومان مالیات دریافت می کند و قابل مقایسه با عدد واقعی که باید در این بخش دریافت شود نیست، این مسئله نشان دهنده فعالیت های غیرمولد و زیرزمینی است که در اقتصاد ایران دیده نمی شود. از طرف دیگر آیا تمام شرکت ها دولتی و وابسته به نهادهای حاکمیتی مالیات پرداخت می کنند؟ بیشتر این شرکت ها در بخش ساختمان سازی و … کار می کنند و از آنجایی که این شرکت ها ۶۰ درصد اقتصاد ایران را تشکیل می دهند به سادگی می توانند از زیر پرداخت مالیات شانه خالی کنند.

محمدرضا مرتضوی با تاکید بر اینکه برای مبارزه با فساد باید تمام ارکان حاکمیت در کنار هم قرار گیرند افزود: اگر به دنبال توسعه هستیم باید با فساد مبارزه شود و از فعالیت های غیرمولد مالیات دریافت شود و در بخش های مولد هزینه شود، نه اینکه از بخش های مولد مالیات دریافت شود و برای خود این بخش هیچگونه زیرساختی ایجاد نشود.برای نمونه امروز یک کارخانه تولیدی مالیات پرداخت می کند اما برای آسفالت مسیر تردد تا این کارخانه خود شرکت باید اقدام کند.

او با اشاره به مذاکرات خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با دادستانی کل کشور درباره تسهیل در فرایند جذب سرمایه گذاری و فعالیت های تولیدی گفت: امروز هیچ دادگاهی حق ندارد به دلیل بدهکاری واحدی را تعطیل کند، زیرا شرایط اقتصادی و رکود در بازار فعالیت های مولد را با چالش های مواجه کرده و باید زمینه رونق فراهم شود تا اشتغال کارکنان حفظ شود نه اینکه با تعطیلی یک کارخانه به مشکلات اقتصادی کشور دامن زده شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false