×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ فروردین - ۱۳۹۸  
true
true
پیشرفت صنعت در ۹۶ نسبت به گذشته/امیدواریم در ۹۷ هزینه های جاری بودجه عمرانی را نبلعد

آرمان خالقی عضو هیات مدیره خانه صنعت ایران در گفت و گو با خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان در خصوص وضعیت صنعت در سال ۹۶ گفت: بعد از سال هایی که رکود و تورم را داشتیم و بعد از برجام انتظار می رفت در ۹۶ وقتی منابع کشور آزاد شد روزگار خوشتری برای صنعت داشته باشیم که اما این انتظار محقق نشد.

وی با بیان این که صنعتی که بعد از سال ها گرفتاری و تحریم نیاز به بازسازی و نوسازی داشت انتظار داشت که در سال ۹۶ این اتفاقات خوب برایش بیافتد که نشد، افزود: متاسفانه منابع و تسهیلات کافی برای بازسازی و نوسازی صنعت اختصاص داده نشد.

خالقی با یادآوری این نکته که تامین منابع مالی و ساختار برای بخش تولید در نقدینگی مورد نیاز برای بازسازی و به سازی سرمایه و تولید امری حیاتی است، خاطرنشان کرد: این تامین مالی همچنین کیفیت محصول را بالا می برد و برای افزایش فروش و حفظ بازار و توان حضور در بازار تولید، تولید کننده را یاری می کند و از این رو است که صنعت نیاز دارد که نقدینگی موجود در آن با تورم افزایش یابد.

عضو هیات مدیره خانه صنعت ایران یادآور شد: بخش تولید به دلیل رکود و تورم توان سرمایه در گردش را نداشت و بازار تولید کنندگان افت کرده بود و برای بازگشت به وضعیت افزایش تولید و رونق بازار و حضور در بازار های بین المللی نیاز به تحرک اساسی داشت که این تحرک فراهم نشد.

وی به ارزیابی وضعیت صنعت در سال ۹۵ پرداخت و افزود: در سال ۹۵ نقدینگی بخش تولید حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان برای حفظ وضعیت موجود بود و در سال ۹۶ هم ۲۵ هزار میلیارد تومان قرار شد که به واحدهای تولیدی تزریق شود و در نهایت ۸ هزار میلیارد تومان آن تحقق یافت و صنعت به اندازه سال ۹۵ نقدینگی دریافت نکرده است.

خالقی با اظهار این که البته وضعیت صنعت نسبت به سال ۹۵ بهتر بوده است، عنوان کرد: البته واحدها نسبت به قبل تحلیل رفته اند که باید اقدامات جبرانی انجام شود و شکنندگی و عدم موفقیت واحدها کاهش یابد.

وی ادامه داد: برای سال ۹۷ هم اگر طبق رویه سال ۹۶ رفتار کنیم پیشرفت نمی کنیم و باید امیدوار باشیم که برنامه ها محقق شوند و باید ببینیم که هزینه های جاری دولت آیا بودجه را خواهد بلعید یا فرصت را برای طرح های عمرانی و صنعتی فراهم می کند که امیدوارم دولت برای سال آینده تمرکز در پروژه های عمرانی در بخش مسکن که می تواند زنجیره ای از تولید را به دنبال خودش راه بیاندازد را افزایش دهد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false